Ako byť o trochu šťastnejší – čím bojovať proti depresívnej nálade a zárodkom depresií

Ľudia, ktorí o sebe vyhlasujú, že sú celý život šťastní, klamú. Každý má totiž obdobie, kedy je to úplne naopak a je to úplne v poriadku. Čo však robiť, ak máme sklony podliehať depresiám príliš často a nepriaznivo zasahujú do nášho života? Dá sa bojovať aj inak, než antidepresívami či návštevou odborníka?

Ako byť o trochu šťastnejší – čím bojovať proti depresívnej nálade a zárodkom depresií
Ako byť o trochu šťastnejší – čím bojovať proti depresívnej nálade a zárodkom depresií (zdroj: unsplash.com)

Cvičenie je zázračnou drogou

Či už bojujete s klinickou diagnózou, alebo sa len jednoducho necítite vo svojom živote šťastní, jednoducho musíte do svojho života logicky vnášať viac šťastia. Psychológovia tvrdia, že kardiovaskulárne cvičenie sa môže dokonca stať vašou drogou, pretože nielen že sa pri ňom vylučujú endorfíny, ale okrem chémie v mozgu sa vo vašom tele dejú aj zmeny na štrukturálnej úrovni. To, že cvičenie pomáha aj vašej celkovej kondícii a zdraviu a pomáha formovať postavu snáď ani nemusíme dodávať.

Vyvarujte sa spracovaných cukrov

Aj keď sa hovorí, že cukor je dobrý na nervy, opak je pravdou. Spôsob stravovania, ktorý je vo vyspelej Európe čoraz častejší, čoraz viac napomáha aj depresiám. Rovnako depresiám veľmi nepomáha to, že cukor je návykový, takže prispieva aj k nestabilnej nálade a cyklickým výkyvom. Naša črevná mikroflóra je pre duševné zdravie všeobecne veľmi dôležitá – takže konzumácia rastlinnej stravy alebo tej, ktorá má nízky obsah cukru, môže v boji s depresiou výrazne pomôcť.

Nebuďte na seba prísni

Mnoho ľudí zrejme pozná ten pocit, keď im v hlave prebieha neutíchajúci monológ o tom, čo dnes urobili nesprávne, čo mali urobiť inak alebo neurobiť vôbec. Vypúšťajte negatívne myšlienky z hlavy von – či už rozhovorom s niekým blízkym alebo písaním do denníka. Meditujte. A predovšetkým majte súcit so sebou samým. Depresia vás ubíja, zatiaľ čo súcit so sebou samým vám pomôže priblížiť sa k sebe, svojej budúcnosti a ľuďom okolo vás, pretože aj sociálne prepojenie môže byť jednou z najlepších vecí, ktorú pre svoje psychické zdravie urobíte.