Tehotenstvo vo vyššom veku? Dnes už nič nemožné

Vekový priemer prvorodičiek sa u nás každým rokom zvyšuje. Nie je to nič negatívne, ako sa častokrát vyhodnocuje – partneri jednoducho tehotenstvo zvažujú a čakajú naňho do momentu, kým na neho budú obaja pripravení (predovšetkým finančne). Otehotneli ste aj vy po tridsiatke? Nemusíte sa báť!

Tehotenstvo vo vyššom veku? Dnes už nič nemožné
(zdroj: unsplash.com)

Viac cisárskych rezov

Čo sa pri tehotenstve považuje za vyšší vek? V skutočnosti ide už o vek 35 rokov, kedy sa znižuje funkčnosť vaječníkov a prirodzená ženská plodnosť klesá. Ideálna plodnosť je do veku 25 rokov. To však v tomto pomerne mladom veku nebýva vždy jednoduché, predovšetkým z iných, než fyzických dôvodov. S vekom ženy stúpa aj vek vajíčok a riziko najmä genetických ochorení. O tom ste už určite veľa počuli, v skutočnosti to však nie je až taká tragédia, ako sa častokrát prízvukuje. Vo všeobecnosti je porodenie úplne zdravého dieťaťa takmer zázrakom, bez ohľadu na vek, ktorý rodička má. Čo je však faktom, je to, že prirodzená poddajnosť ženského tkaniva klesá a jeho rozťažnosť pri pôrode nemusí byť dostatočná, takže tehotenstvo vo „vyššom veku“ sa môže častejšie končiť cisárskym rezom. U žien sa navyše vekom aj viac vyskytujú pridružené ochorenia, medzi ktoré patrí napríklad cukrovka, vyšší tlak krvi, varixy a iné, čím stúpa aj rizikovosť samotného tehotenstva.

Menštruácia nie je určujúca

Čo sa týka genetických ochorení, dnes sa už pri akomkoľvek tehotenstve robia skríningové testy na zisťovanie vrodených vývojových chýb a genetických ochorení. V prípade, že ste tehotná a máte nad 35 rokov, máte aj možnosť podstúpiť amniocentézu, čo je v podstate odber plodovej vody. Ak ešte len tehotenstvo plánujete, môžete mať problém s nižšou plodnosťou (neplatí to celoplošne, je to skôr individuálna záležitosť). V spoločnosti prevláda názor, že otehotnieť môžete do momentu, kým máte menštruáciu. Neplatí to však úplne – niekedy sa stáva, že vaječníky dokončia svoju reprodukčnú funkciu a už netvoria vajíčka, hoci žena ešte stále menštruuje, pretože hormonálne fungujú dobre. Poznáme však aj opačné prípady, keď žena otehotnela na začiatku menopauzy. Ani koniec reprodukčného obdobia vašich vaječníkov však nemusí byť stopkou – stále je možnosť využiť darcovský program (darcovstvo vajíčok alebo embryí), prípadne asistovanú reprodukciu.

Nemusíte sa zbytočne stresovať

Hoci muži to majú o niečo jednoduchšie, ani u nich nie je šanca počať dieťa celoživotná. Vyšší vek má totiž za následok zhoršenie kvality spermií, ktorá sa zaznamenáva u niekoho už po päťdesiatke. Možno vás od tehotenstva vo vyššom veku odrádzajú mamy a babičky, ktoré sú zvyknuté na úplne iný rodinný model, než my. Lekárska starostlivosť je však už na úplne inej úrovni, než pred tridsiatimi rokmi, takže sa naozaj nemusíte báť. Samozrejme, riziko je tu vždy a dôležité je tiež pripraviť sa na dieťa aj psychicky, pretože narušenie životného štýlu a rytmu sa predsa len ťažšie znáša v štyridsiatich, než dvadsiatich rokoch, no ak je mať dieťatko vaše životné prianie a doteraz sa vám to z rôznych dôvodov nepodarilo, nenechajte sa odradiť.