Jedálniček v tehotenstve – čo si môžete dať, a čoho by ste sa radšej mali zdržať

Tehotenstvom sa toho v živote ženy veľa zmení. Nielen, že sa chystá na príchod nového človiečika, ale znáša mnohé fyzické aj psychické zmeny. Každá mamička chce svojmu dieťatku len to najlepšie, preto v tehotenstve upravujeme návyky, medzi ktoré patrí aj jedlo, ktoré počas dňa jeme. Naozaj existujú potraviny, ktoré sú pre tehotné ženy nevhodné? A ak áno, na čo si teda treba dávať pozor?

Jedálniček v tehotenstve - čo si môžete dať, a čoho by ste sa radšej mali zdržať
(zdroj: unsplash.com)

Mlieko je dobré nielen pre bábätko

Určite ste sa už stretli s tým, že jedálniček tehotnej ženy by mal predovšetkým obsahovať kyselinu listovú. Je dobré zvýšiť jej príjem aj pred otehotnením. A kde sa taká kyselina listová nachádza? Nájdete ju napríklad v listovej zelenine, špenáte, čínskej kapuste, brokolici, špargli aj ružičkovom keli. Tiež si ju môžete doplniť pomocou strukovín, ovsených vločiek, sušených datlí, fíg a celozrného pečiva. Veľké množstvo obsahujú aj pivovarské kvasnice, ktoré si v tomto prípade treba kúpiť ako doplnok stravy, no obsahuje ju aj bravčové mäso či vajíčka. Dôležitý je aj vápnik. Ak vám mlieko nechutí, môžete ho nahradiť vajíčkami, bielou fazuľou, kapustou, mandľami alebo sezamovými semienkami, poprípade rastlinnou alternatívou mlieka. Najlepšie je ovsené – zo 100 g nápoja získate 130 mg vápnika.

Tekutiny áno, ale…

Čo sa týka tekutín, dodržiavanie pitného režimu je pre tehotnú ženu veľmi dôležité. Rastúca maternica totiž tlačí na močový mechúr a spolu s vplyvom hormónov ste častejšie na toalete a máte väčší výdaj vody, ktorú musíte doplniť. Pite hoci v menších dávkach, ale často. Ideálna je samozrejme čistá voda alebo minerálka s nízkym obsahom sodíka. Dopriať si môžete aj domáce limonády s trochou mäty a ovocím alebo ovocné čaje. Pred kúpou si však vždy dôkladne preštudujte ich zloženie. A čo toľko odsudzovaná káva? Ak ste kávičkarkou, máme pre vás dobrú správu. Kávy sa nemusíte v tehotenstve vzdať úplne, mala by byť ale konzumovaná v menšom množstve. Odporúčaná maximálna denná dávka predstavuje 150 až 300 miligramov kofeínu, čo sú jeden až dva poháre. Káva by mala byť tiež kvalitná, a takú si pripravíte len na kvalitnom kávovare. Pozrite si náš test kávovarov a vyberte si ten najlepší.

Môžete grilovať?

Ak milujete oriešky, mali by ste vedieť, že v tehotenstve by ste nikdy nemali jesť solené, pražené alebo údené, iba tie prírodné. Stačí aj hrsť denne. Taktiež obmedzte sladkosti – ale tie nie sú zdravé vo všeobecnosti, takže to nie je rada len pre tehotné ženy. Vyhnúť sa, bohužiaľ, musíte aj morským plodom a sushi. Dajte si pozor aj na určité bylinky. Nepripravujte si nálev z alchemilky, petržlenu alebo paliny a vynechajte aj škoricu, klinčeky, lapacho či šalviu. Sporný zvykne byť zázvor, pretože najmä v 1. trimestri môže mať prospešné účinky, no určite obmedzte jeho množstvo na maximálne 4 g čerstvého alebo 1 g sušeného koreňa. Aj o grilovanom mäse sa hovorí, že nie je veľmi vhodné, pretože sa pripravuje na dyme a to bábätku škodí. Je to mýtus – ak je mäso dostatočne tepelne upravené, pokojne ho môžete konzumovať. Dostatočne tepelne upravené mäso pripravíte len na kvalitnom grile, preto sa nechajte inšpirovať naším najlepším grilom na drevené uhlie. Nezabudnite aj na dostatočnú hygienu pri príprave jedla, ktorá je tiež dôležitá. Umývajte si ruky aj potraviny a, samozrejme, pripravujte ich len v upratanej kuchyni. Tipy a triky, ako si upratovanie kuchyne uľahčiť, nájdete na https://www.akonaupratovanie.sk/.