Máme doma „bezlepkáča“. Čo áno a čo (ne)musí preč?

Čoraz častejšie sa v súčasnosti stretávame s rôznymi potravinovými alergiami a intoleranciami. Možno sa aj vám práve stalo, že vášmu dieťaťu alebo vám stanovili diagnózu s hrozivým názvom celiakia. V prvom rade neprepadajte panike – našťastie žijeme v dobe, kedy už nie je také náročné pripraviť, či dokonca priamo kúpiť potraviny bez lepku.

Máme doma „bezlepkáča“. Čo áno a čo (ne)musí preč?
Máme doma „bezlepkáča“. Čo áno a čo (ne)musí preč? (zdroj: unsplash.com)

Špaldová múka nie

Asi prvým krokom, ktorý musíte pri zostavovaní bezlepkového jedálnička urobiť, je zistiť, ktoré potraviny lepok obsahujú. Mnohí sa mylne domnievajú, že ho obsahuje len tzv. biela, čiže pšeničná múka. Pozor na to – nájdete ho aj v špaldovej, žitnej a ražnej múke, dokonca aj v semoline. Okrem nich pozor aj na kuskus, jačmeň, slad, cereálie, torty, sušienky (slané aj sladké), praclíky, cestoviny a pizzu. Všetky tieto potraviny sa považujú za jasný zdroj lepku, máme však aj také s tzv. skrytým lepkom, pri ktorých hrozí riziko krížovej kontaminácie. Je to napríklad obaľované mäso, tavený syr, zmesi na pečenie, korenie, kurací vývar či müsli.

Pozor na obilniny

Aj pri bezlepkovej diéte platí, že by ste mali jesť vyvážene a mať prísun bielkovín, zdravých tukov, čerstvého ovocia a zeleniny. Z obilnín, ktoré sú pre zdravie rovnako dôležité, si však doprajte iba kukuricu, ryžu, quinou, pohánku či múku z orechov, ako je mandľová alebo kokosová múka. A nebojte sa ani mäsa (predovšetkým hydiny), vajec, rýb a morských plodov, fazule, šošovice, ryže, ovsených vločiek, mlieka, masla, syrov, zemiakov či ľanového semienka. Stále však platí, že pred ich konzumáciou radšej skontrolujte obal, aby ste si boli stopercentne istí, že v nich nie je ani stopa po lepku.

Balené potraviny nie sú zdravé – mýtus?

Existujú značky, ktoré vyrábajú výborné bezlepkové potraviny, od chleba a cestoviny až po rôzne krekry a sušienky. Jednoznačne sa teda nebojte aj tejto možnosti. Bez lepku však vždy neznamená zdravšie – okrem toho, že tieto potraviny neobsahujú lepok, totiž obsahujú rovnaké množstvo kalórií a tukov ako klasická verzia konkrétnej potraviny. Dávajte teda na obaloch pozor aj na tieto zložky, aby to, čo vy alebo vaše dieťa je, bolo naozaj zdravé a dostatočne výživné.